تعداد اعضا سندیکا 189 عضو

کاهش قیمت کنسرو ماهی با با تسهیل در واردات تون ماهیان و معافیت از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده

رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: تسهیل در واردات تون ماهیان و معافیت از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده راهکار کاهش قیمت کنسرو ماهی است.

به گزارش روابط عمومی سندیکای صنایع کنسرو ایران آقای مسعود بختیاری رییس هیأت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران در گفتگو با رسانه ها در خصوص قیمت کنسرو ماهی گفتند:

کنسرو ماهی به عنوان یک محصول سالم، آماده مصرف، مقوی و مغذی همواره مورد استفاده اقشار متوسط رو به پایین بوده که به واسطه افزایش قیمت چشمگیر و بی رویه مهم ترین ماده اولیه آن یعنی ماهی تون شاهد افزایش محصول نهایی آن یعنی کنسرو ماهی نیز بوده ایم. وی در خصوص روند افزایش قیمت ماهی صید داخل افزود: این افزایش قیمت تقریباً از یکسال پیش آغاز شده است که طی این مدت شاهد افزایش قیمت تا سه برابر هم بوده ایم.

 

 

 

 

ایشان با مقایسه صید صنعتی جهانی با صید سنتی داخلی که هم اکنون روش صید متداول کشور می باشد گفتند: اگر ارز تالار دوم با نرخ 42 هزار تومان به واردات تون ماهیان تخصیص یابد می بینیم که قیمت ماهی تون صید داخل بیش از 30 درصد بالاتر از قیمت ماهی وارداتی است و این در حالی است که کیفیت و ضریب استحصال ماهی تون وارداتی بالاتر از ماهی صید داخلی می باشد.

راهکارهای عملیاتی کاهش قیمت کنسرو ماهی

ایشان در ادامه موضوع به ارائه راهکارهایی در خصوص کاهش قیمت کنسرو ماهی پرداختند. از جمله:

  • تسهیل واردات و تخصیص ارز و تأمین به هنگام آن از سوی بانک مرکزی
  • تسهیل فرایندهای ترخیص توسط گمرک، سازمان دامپزشکی کشور، بنادر و سایر دستگاه های ذیربط که این مورد یکی از مسائل مورد مطالبه و درخواست این سندیکا بوده که به جد در حال پیگیری بوده ایم.

 

 

  • تشکیل کارگروه

 

  • همچنین تشکیل کارگروهی متشکل از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان شیلات ایران، در صورت نیاز سازمان تعزیرات حکومتی و با حضور و مشارکت سندیکای صنایع کنسرو ایران و اتحادیه صیادی تا بتوانیم قیمت تمام شده هر کیلوگرم ماهی صید داخل را احصاء نماییم.از آن جایی که جامعه شریف صیادی از سوخت یارانه ای برای صید استفاده می کند بنابراین به جاست در این زمینه اقدام مؤثری به صورت عاجل انجام شود.

 

-معافیت کنسرو ماهی از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده

 

-رییس هیأت مدیره سندیکا در پایان گفتند: معافیت کنسرو ماهی از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از درخواست های این سندیکا بوده که ماه هاست مورد تقاضا و پیگیری بوده که نهایتاً  منجر می شود کنسرو ماهی با قیمت مناسب تری در اختیار مصرف کننده قرار گیرد.

  •   کد خبر 312
  • تهیه کننده: سوسن نعمتی زاد
Translate »