تعداد اعضا سندیکا 189 عضو

رئیس کمیته صادرکنندگان سندیکای صنایع کنسرو ایران: قیمت رب گوجه ۵ هزار تومان کاهش یافت

مظفر عبدالله گفت: قیمت رب گوجه فرنگی با درج قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده بر روی کالا حدود ۵ هزار تومان کاهش یافت و از ۴۰ تا ۴۱ هزار تومان به  ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان رسید.

به گزارش پایگاه خبری صنعت غذا و کشاورزی(اگروفودنیوز)، به نقل از تسنیم؛ سید مظفر عبدالله رئیس کمیته صادر کنندگان سندیکای صنایع کنسرو ایران اظهار داشت: اعداد و ارقامی که گاهی اوقات درباره میزان سود تولید کنندگان رب گوجه فرنگی در کشور مطرح می شود که حتی توسط معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی درباره مواد اولیه تولید و قیمت تمام شده این محصول طرح شده است، دقیق نیست.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد قیمت تمام شده رب خود گوجه فرنگی است افزود: اینکه گفته می شود هر کیلوگرم گوجه فرنگی برای تهیه رب کمتر از هزار تومان خریداری می‌شود، مربوط به سال ۹۷ است و اکنون قیمت هرکیوگرم گوجه حدود ۳۲۵۰ تومان است. برای تولید هر قوطی ۸۰۰ گرمی رب ۵٫۵ تا ۶ کیلوگرم با توجه به کیفیت، گوجه فرنگی مورد نیاز است یعنی فقط حدود ۱۹۵۰۰ تومان قیمت ماده اولیه آن است.

رئیس کمیته صادر کنندگان سندیکای صنایع کنسرو ایران  ادامه داد: علاوه بر قیمت گوجه هزینه های دیگری مانند دستمزد کارگری، قیمت قوطی و هزینه های مستقیم و غیر مستقیم سربار تولید به این نرخ ها اضافه می‌شود؛ با هماهنگی سازمان حمایت قیمت تمام شده هر قوطی رب در کارخانه ۲۵ هزار تومان است که به این قیمت ۲۰ درصد نیز برای هزینه پخش و فروش  و ۹ درصد برای مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است  و ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.

وی تصریح کرد: قیمت رب گوجه فرنگی در حالی در بازار تا ۴۱ هزار تومان نیز به فروش می رسید که با اقدام وزیر صنعت برای درج  نرخ تولید کننده در کنار نرخ مصرف کننده روی کالا قیمت کالا به ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان کاهش  یافت.

عبدالله گفت: تولید کنندگان نیز به دنبال آن هستند که محصول با قیمت پایین تری به دست مصرف کننده برسد زیرا قدرت خرید مردم نیز حفظ می شود البته تولید کننده تا حدی می تواند قیمت محصولات خود را کاهش دهد که هزینه های تولید را پوشش دهد.

سرویس خبری: صنعت غذا

Translate »